אפשר לומר שהסוגייה הראשונה העומדת בפני כל מי שמתכנן לעצמו מטבח היא בחירה נכונה של צבע המטבח. הצבע הוא הדבר העיקרי שבולט לעין, עוד לפני שהבנו את התכנון והחומריות של המטבח (שיש לציין שאינה ניתנת לזיהוי בקלות היום). אז מהי בחירה נכונה של צבע?

ישנם פעמים בהם הצבע ברור מראש וכאשר ממשיכים לבחירת החומר המועדף ההתאמה לא מייצרת את התוצאה הרצויה ופעמים ישנה העדפה ברורה לחומר מסוים, אך הוא לא מאפשר את גוון הצבע המבוקש. זה תמיד יהיה מארג משולב של החלטות עד להבנה השלמה של מהו הצבע והחומר הנכונים למטבח.

מכיוון שהמטבח הוא משמעותי ומרכזי בבית במובנים רבים, הוא אמור לשרת אותנו שנים רבות וזו אחת ההוצאות המשמעותיות ביותר בבית, אם לא המשמעותית ביותר, הבחירה חייבת להיות שלמה ומדויקת.

המטבח המודרני אינו עומד בפני עצמו. הוא יהיה חלק מהעיצוב הכולל של הבית ולכן תהיה התייחסות והדדיות בינו לבין הריצוף הנבחר ולאלמנטים צמודי קיר אחרים בחלל המשותף, כמו חלונות ודלתות. לעיתים ההתאמה תחשוב עוד צעדים קדימה ותבקש להתאים את המטבח לקונספט רחב יותר של הריהוט הכללי בבית, ההלבשה שלו וכדומה. בדרך כלל נרצה את המטבח משתלב ולא משתלט מדי בדומיננטיות רבה.

אז אמנם צבע הוא טעם אישי, אולם ישנם שיקולים נוספים שכדאי לתת אליהם את הדעת בבחירה של צבע המטבח.

חומר וצבע

מטבח מודרני מתועש מציע שפע חומרים מתקדמים באיכויות גבוהות לדלתות המטבח. חומרים עמידים במיוחד ונוחים לתחזוקה, כמו: פורמייקה, פניקס (FENIX), זכוכית, גרניט פורצלן ומתכות לצד חומרים רגישים מעט יותר לדלתות, כמו צבע ועץ. לכל חומר אפיון משלו ומראה ייחודי. טעם אישי, סגנון החיים והתאמה למרחב הבית הם שיבחרו ביניהם.

דלתות פורמייקה ופניקס (FENIX)

הפורמייקה והפניקס הם חומרים מתועשים פרקטיים מאד למטבח. שכבות נייר ספוגות בשרפים (דבקים) סינתטיים, שעוברים תהליך של כבישה בחום ובלחץ גבוהים מקנים לדלתות הפורמייקה עמידות גבוהה ואפשרויות צבע שונות. דלתות הפורמייקה מוצעות במגוון רחב של צבעים וגוונים, אחידים ועם דוגמאות.

הפניקס או פורמייקה מסוג "ננו" הם ציפויים ברמה טכנולוגית גבוהה, בעלי תכונות של עמידות לשריטות, לשחיקה, ולטביעות אצבעות. עמידות החומר הופכת אותו לקל מאד לניקוי ותחזוקה ולכן מתאים מאד לשימוש במטבח. הוא מתאים לדלתות, לחיפויים ולמשטחי עבודה.

החומרים הללו מוצעים בדרך כלל בגוונים שונים לבחירה מתוך בסיס של צבעים מוחלטים, כמו: לבן, שחור, אפור וחום.

דלתות זכוכית

מטבחי next125, מותג הפרימיום של חברת המטבחים הגרמנית Schuller, מציעים דלתות זכוכית במראה מט ומבריק בתשעה גוונים, שיהפכו כל מטבח למרהיב במיוחד. הזכוכית היא מחוסמת ועטופה בכל הצדדים במסגרת אלומיניום דקיקה ששומרת על הקצוות. הצבע הנבחר ומראה הזכוכית מקנים למטבח ייחוד אסתטי יוקרתי.

דלתות צבע

אפשר לבחור במטבח עם דלתות צבע וכאן האפשרויות פתוחות יותר. לכאורה אפשר לקבל מטבח בכל צבע ממניפת הצבעים. איכות הצביעה היא שתקבע את התוצאה הסופית ואת עמידות הצבע. הצביעה אמורה להיעשות בתנאים סטריליים במספר שכבות אחידות על מצע חלק, כמו MDF. הצבע רגיש יותר לשריטות ובמקרה של אחריות יש צורך בחלקי חילוף שיתאימו בדיוק למקור. אחריות כזו יכולה להיות רק בחברה מתועשת גדולה, שתנאי הצביעה בה יהיו תמיד זהים.

דלתות עץ / אבן

בדלתות עץ או גרניט פורצלן ההתערבות מועטה יותר. לעץ או לאבן יש תכונות אופי ויופי משלהם. אפשר לבחור את הגוון או לאהוב עץ כזה או אחר, אבל ההתערבות כדאי שתהיה מינימלית על מנת ליהנות מיופיו של החומר הטבעי. כמובן שיש צורך בעיבוד וטיפול מיוחדים לחומרים הללו על מנת שיוכלו להפוך לפרקטיים למטבח. חשוב גם להעדיף חברות שעושות שימוש אחראי ובר קיימא בעץ ועובדות בשיטות ירוקות ואחראיות לסביבה. next125 היא חברה כזו.

צבעים בבית

מכיוון שהמטבח אמור ללוות אותנו שנים ארוכות קשת הצבעים המוצעים למטבח בדרך כלל מצומצמת ופחות מתאימה עצמה לטרנדים קצרי מועד חולפים. מצד אחד זה יהיה צבע שנאהב ויהיה לנו נעים לחיות אתו לאורך זמן ומצד אחר צבע המטבח אמור להשתלב עם החיפויים והגוונים הדומיננטיים האחרים בבית, בעיקר עם הריצוף. זו בחירה של טעם אישי ושיקול דעת, שלוקחים בחשבון גורמים נוספים בהחלטות הבסיס של הבית. בסופו של דבר הכל אמור להתאים יחדיו ובעיקר להתאים לטעם האישי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *