צירוף המילים ‘מטבח כפרי’ הופיע בישראל לראשונה בתחילת שנות השמונים ולא הלך מאז לשום מקום. דורות רבים של עקרות בית חלמו על ‘מטבח כפרי’ ויצרני הרהיטים בישראל מיהרו לספק להם אחד כזה. בעצם, זה לא בדיוק מדויק, אמנם בישראל נמכרו אלפי מטבחים שמותגו כמטבחים בסגנון כפרי, אבל על פי רוב היתה זו פרשנות מקומית וחלקית מאוד של המונח. באותם ימים רחוקים מספיק שדלתות ארונות המטבח יהיו דמויות עץ בשביל שהמטבח יוכתר כמטבח כפרי שהיה גם שם קוד למטבח יוקרתי.

איך מגדירים מטבח כפרי?

כמו שהבנתם לא כל מה ששווק לנו בעבר בישראל תחת המיתוג ‘מטבח בסגנון כפרי’, אכן שיקף את ערכי המטבח הכפרי, אבל גם בעולם הגדול בו להגדרה הזו יש גם משמעות אותנטית חוסים תחת הסגנון הזה הרבה מטבחים השונים מאוד אחד מהשני. שונים מאוד, אבל עם הרבה מאפיינים משותפים. הסיבה לגיוון הזה נובעת מהעובדה הפשוטה שהמונח ‘מטבח בסגנון כפרי’ מתייחס גם לתרבות וסגנון חיים במובן גאוגרפי רחב. יש מטבח כפרי שהתפתח באזורים הכפריים של טוסקנה, ויש מטבח כפרי שהתפתח בכפרים של פרובאנס. יש מטבחים שהתפתחו באנגליה, הולנד, גרמניה וסקנדינביה ויש מטבח בסגנון כפרי אמריקאי. בכל אחד מהמקומות האלה התפתח סגנון מטבח כפרי ייחודי שמשקף את המסורת, חומרי הגלם, הקולינריה והתרבות המקומית. לא מדובר בניואנסים אלא בהבדלים מהותיים, ועדיין יש גם נקודות השקה רבות. השימוש בעץ מלא מקומי, הפשטות הפונקציונלית שחפה בדרך כלל מקישוטים מיותרים. לאלו נוספה העובדה שמטבח כפרי שירת מטרות דומות שהם נחלת הכפרים בכל אירופה – כמו אפשרות לעבודות מטבח ‘תעשייתיות’ כמו חביצת גבינה, אפייה ועיבוד בשר וחלל שהוא גם חדר אוכל לבני הבית. כך שלמרות שהוא וורסטילי עדיין קל לזהות את המאפיינים שמגדירים אותו ככזה.

מטבח כפרי מודרני

המעבר של המטבח הכפרי אל קטגוריית המטבחים המעוצבים ומיתוגו כ’מטבח יוקרתי’, נראה לנו היום טבעי ומתבקש, אבל זה לא תמיד היה ככה. כמו שלמדנו, אחד המאפיינים שהופכים את המטבח הכפרי לכזה זו האקלקטיות המקומית שלו, שלפעמים מלווה ברישול. “הרישול” הזה עובד מצוין במסגרת החלל האותנטי שממילא ספון ברובו בעץ שאינו תמיד מהוקצע. התרגום לעולם מטבחי היוקרה התעשייתיים אינו מובן מאליו ודורש עיגולי פינות בסגנון על חשבון איכות פונקציונלית.

עם הטמעת מאפייני המטבח הכפרי בקרב יצרני העלית של אירופה התפתחו מספר שילובים מאוד מעניינים והמונח ‘מטבח כפרי מודרני’, כבר לא נשמע כמו אוקסימורון. לצד מטבחים כפריים מודרניים בעיצוב שמצהיר על עצמו כחלק ממסורת מסוימת כמו מטבח בסגנון טוסקנה או מטבח בסגנון אנגלי יש היום עיצובים שדוחפים את הסגנון הזה לקצה, כמו למשל, מטבח כפרי לבן.

למידע נוסף על מטבח כפרי לבן ומטבחים יוקרתיים אחרים כנסו לאתר של Next 125:

מטבחים