האי למטבח נחשב לאחת ממהפכות העיצוב העיקריות בתכנון המטבח המודרני. האי היה מה שאפשר את מימוש מלוא הפוטנציאל בתפיסת ה-open space, שחיברה את המטבח לחלל האירוח ושיחררה אותו מהגטו הפונקציונלי בו היה שבוי. במטבחים סגורים לא היה מקום לאי וגם לא היה בו צורך, הקיר התוחם סיפק עוד נקודת עיגון לארונות מטבח ו/או למדפים. אבל מרגע שהוסר הקיר התוחם והחלל נפתח לסלון ולמרחב הבית התעוררו שאלות חדשות. ראשית שטחי האחסון צומצמו. בנוסף, וכאן אנחנו מדברים על בעיה יותר קונספטואלית, גם בחלל פתוח נעים יותר כאשר יש קו גבול דמיוני בין חללי הבית. לשתי סוגיות התכנון הללו במטבח האי נותן מענה מלא.

מחלל אחסון לחלל עבודה ומחלל עבודה לאפשרויות אינסופיות
מכאן האבולוציה של האי למטבח החלה להתפתח בקצב מואץ. מה שהתחיל כפתרון אחסון קצת מגושם – סוג של שידת מגירות מאסיבית, הפך מהר מאוד גם למשטח עבודה חשוב נוסף, לפעמים למשטח העיקרי במטבח. עד מהרה החלו לצוץ איים שגם מחוברים למערכות אינסטלציה וחשמל, שיכולים להוות פינת עבודה אוטונומית לחלוטין, שיש בה כל פונקציה שנזדקק לה במטבח. מכיור עם ברז, כיריים, תנור ואביזרים חשמליים אחרים למטבח ועד פינת ישיבה, אירוח, הכנת שיעורים וכל פונקציה שיכולה לשרת אתכם במטבח החלומות שלכם.

עד עכשיו סקרנו רק את האבולוציה הפרקטית, אבל כאמור מדובר במהפכה עיצובית לכל דבר. כבר נגענו בעובדה שאי במטבח יכול להיות דרך מצוינת להגדיר גבולות בלתי נראים בחלל האירוח, שכולל היום את הסלון, פינת האוכל והמטבח. למרות העדר הקירות, הצורך באזורי חיץ בין האזורים השונים נוצר באופן טבעי. האי, מעצם הנוכחות הפיזית המרשימה שלו מייצר אזור בעל אופי משולב ומעוצב יותר.

אל תתפשרו על האי שלכם
אחרי שהבנו את תרומתו של האי למטבח במארג הכללי, כדאי להבין שיש ‘אי’ ויש ‘אי’ וכאשר מדובר באי במטבח שלכם, אתם, מן הסתם, תרצו את הטוב ביותר. למרות שכמעט כל חברת מטבחים, אפילו בקטגוריות העממיות מייצרת גם מערכות אי כדאי לשים לב לפרטים הקטנים. אחרי הכול, גם כרהיט יש לאי במטבח ערכים עיצוביים אסתטיים. כדאי כמובן, להגדיר במדויק את סוג האי הדרוש. האם הוא בעיקרו מיועד לאחסון? או שהוא גם תחנת עבודה משמעותית? בין אם האי מיועד לאחסון וישיבה בלבד או אם הינו מורכב וכולל מערכות אינסטלציה וחשמל לא מומלץ להתפשר. המטבח אמור לשרת אותנו לאורך שנים רבות והאי הוא מרכז בולט במטבח.

אי למטבח מתוצרת גרמניה
המסקנה המתבקשת היא שאם אתם מעוניינים במטבח עם אי עבודה כדאי לפנות לטובים ביותר. כשמדובר במטבחים מורכבים, היצרנים הטובים ביותר יושבים בגרמניה. לחלקם, כמו למשל, חברת שולר הוותיקה, יש גם נציגות ישראלית אמינה ומקצועית. בישראל, מחזיקה שולר אולם תצוגה מרשים בהרצליה פיתוח, ממנו היא משווקת את הליין היוקרתי של המטבחים שלה – next125. הדגמים במסגרת סדרת הפרמיום הייחודית מצטיינים בארונות מטבח מעוצבים במראה מודרני. לצד ארונות מטבח מעוצבים ידועים דגמי next125 באיכות המערכות באי ובהקפדה על כל פרט ופרט. למידע נוסף:

מטבחים