עיצוב מטבחים יוקרתיים הוא משימה מאוד מורכבת. אמנם מהצד אפילו נגר מומחה עשוי לא להבין על מה המהומה. אבל עובדה, כשמדובר בעיצוב מטבחים יוקרתיים באמת, מספר הדיסציפלינות הכרוך בעיצוב וייצור המטבח יכול להסתכם בעשרות תת התמחויות שונות שרק גורם מאוד מנוסה ומיומן יכול לתזמר באופן מיטבי. מעצבי פנים, מעצבי רהיטים, מומחים קולינריים (כן, מטבח איכותי הוא רק כזה שיקבל תו איכות משף בעל שיעור קומה), מומחים לחומרים, מומחים מכניקה ומסגרות, מומחים לנגרות, לחשמל, אינטגרציה ועוד. כל המערך הגדול הזה מכוון, בדרך כלל, מלמעלה על ידי מעצב או גישת עיצוב שמשקפת פילוסופיה או מסורת עיצוב מסוימת.

מסורת בעיצוב מטבחים

מסורת זה כוח, כי מסורת היא ניסיון, תרבות ומוניטין. לכן, לא מפתיע לגלות שחלק ניכר מהשחקנים המובילים את התחום של עיצוב מטבחים יוקרתיים, נמצאים בזירה הזו כבר יותר מחמישים שנה. כשלוקחים בחשבון שתחום עיצוב המטבחים בשיטת פס ייצור בכלל, ופס ייצור של מטבחי עלית יוקרתיים בפרט, הוא תחום יחסית צעיר, הנתון הזה אפילו יותר מרשים.

כן, הסטנדרטיזציה של מטבחי היוקרה היא עניין חדש שאפשר לראות את הצמיחה שלו בעיקר מאז שנות השישים של המאה הקודמת. תתפלאו, אבל הרבה מהחברות שהחלו את המהפכה הזו עדיין נמצאים בטופ העולמי. זו כוחה של מסורת. מאז שנות השישים השתנו מספר מגמות בעיצוב מטבחים, למשל, בעבר עיצוב מטבחים קטנים היה הפלח העיקרי, אבל מאז מהפכת ה-open space המטבחים גדלו והתמזגו עם חלל האירוח המרכזי בבית. למרות זאת, מותגי העל משנות השישים עדיין מושלים בכיפה. כאמור, חלק מהסיבה היא שעיצוב מטבחים יוקרתיים היא משימה מאוד מסובכת שדורשת עורף לוגיסטי, מאגר ידע והבנה עמוקה בתחום. הידע הזה, נצבר אצל מעט מותגים מובילים שפועלים באקלים תרבותי מתאים.

אירופה, מולדת: עיצוב פנים מטבח

אם עוד לא ניחשתם לבד המותגים המובילים בעולם לעיצוב מטבחים יוקרתיים נמצאים במערב אירופה. החל במדינות סקנדינביה בצפון, דרך בריטניה, גרמניה והולנד וכלה בצרפת, איטליה וספרד בדרום היבשת. המסורת הקולינרית שהתפתחה במדינות אלו, גילדות הבנאים והנגרים שאגרו את הידע שנשמר גם במהלך המהפכה התעשייתית והגישה האירופאית לעיצוב, כל אלו הביאו לבכורה של היבשת ככל שהדברים אמורים במשולש – עיצוב פנים מטבח.

דוגמה מצוינת למותג כזה היא יצרנית המטבחים שולר. החברה שנוסדה בשנת 1966 היתה אחת הראשונות שהקימו פס ייצור סטנדרטי של מטבחי יוקרה, והיא מעולם לא הפסיקה להשתפר ולהתפתח וצלחה בהצלחה את המעבר מעיצוב מטבחים לעיצוב מטבחים מודרניים. שולר נחשבת היום ליצרן המטבחים המוביל בגרמניה. הסיבה שהתעכבנו על מטבחי שולר, היא שלמותג יש נציגות ישראלית אמינה ויעילה (בכל זאת גרמנים). באולם התצוגה המהודר בהרצליה פיתוח תוכלו לפגוש פאר היצירה בעיצוב מטבחים יוקרתיים – דגמי סדרת  – Next 125, סדרת הפרמיום של מטבחי שולר.

מטבחים