המטבח המודרני הוא מכונת מלחמה משומנת. או במילים אחרות מערכת מורכבת שעשויה ממאות חלקים שעובדים בצורה מתוזמרת ומתלכדים לכדי מערכת פונקציונלית מעוצבת ויעילה אחת. כן, עיצוב מטבח מודרני זה בכלל לא עניין טריוויאלי.

אבל מה זה בעצם עיצוב מטבח מודרני?

ובכן, כשמדברים על ‘מודרני’ במושגים של מטבח מתכוונים למטבח שפועל בסביבת עבודה מודרנית עם מים זורמים וחשמל ובאותה נשימה על מטבח שעבר סטנדרטיזציה והוא תוצאה של פס יצור מתמחה. בגדול, על פי הפרמטרים שהצגנו ניתן לסמן את נסיקתו של המטבח המודרני לתחילת המחצית השנייה של המאה העשרים.

כאמור, ניסיון למשטר מערכת מורכבת של ריהוט, כמו מטבח, לתוך פס ייצור הוא משימה מאוד מסובכת. לשדרג מערכת כזו באופן שיאפשר לה להוציא תחת ידיה גם מטבחים מעוצבים יוקרתיים זו בכלל משימה בלתי אפשרית. למזלנו אנחנו חיים בעידן בו הבלתי אפשרי של אתמול הוא בגדר האפשרי של היום. כך שמאז שנות השישים של המאה הקודמת הוכיחו כמה יצרנים שהם מסוגלים לעמוד במשימה והיום יש קומץ מותגים בינלאומיים שיכולים לספק מטבח יוקרתי בעיצוב מטבח מודרני. צריך לזכור שגם ‘המודרני’ של היום זה לא ‘המודרני’ של אתמול. אם בימים שסבתא היתה נערה מטבח שהיו בו מים זורמים נחשב כ’עיצוב מטבח מודרני’, היום הרף מתעדכן, ואנחנו מדברים על עיצובים למטבח מתקדמים יותר כמו ‘עיצוב מטבח עם אי’ או ‘עיצוב מטבח לבן’.

עיצוב מטבח לבן !?

כן, אנחנו יודעים שזה נשמע כמו משהו שנוגד את עקרונות העיצוב והשכל הישר. על פניו מטבח בצבע לבן נשמע כמו רעיון רע מאוד. מטבח הוא חלל פונקציונלי פרקטי והכנת אוכל ובטח שהכנת מזון גורמה זה הליך מלכלך. החום, הנוזלים השומניים והאדים הרותחים היו מכניעים בעבר כל מטבח לבן תוך שבועות ספורים. כאן נכנס עיצוב המטבח המודרני לתמונה. מאחר שחלק מהמשחק בעיצוב מודרני זה החומרים, פותחו מטבחים עמידים לחום ושומנים וקלים מאוד לניקוי. כך, באמצעות אימוץ של טכנולוגיות חדשות החזיר העיצוב המודרני את המטבח הלבן לחיים והפך אותו מרעיון רע לפנינת עיצוב סופר יוקרתית.

כמו שציינו, הסטנדרטיזציה של מטבחי היוקרה היא עניין חדש יחסית, כך שהרבה מהמותגים שהביאו את הבשורה בשנות השישים עדיין פעילים. הניסיון שנצבר בחברות אלו בצירוף המוניטין והמסורת הם בלתי נתפסים.

קחו למשל את חברת שולר מגרמניה. יצרנית המטבחים שנוסדה באמצע שנות השישים. גם היום החברה נחשבת לחלק מהטופ בעולם העיצובים למטבח. את קולקציית הפרמיום של שולר תוכלו לפגוש באולם התצוגה המפואר שלהם ברחוב גלגלי הפלדה בהרצליה פיתוח. החלל כולו מוקדש לסדרת – Next 125, ולדגמי המטבחים המרהיבים שבה, שנוצרו, כולם על טהרת העיצוב המודרני במטבח. למידע נוסף וצפייה בקולקציה:

מטבחים