סיימתם לתכנן את המטבח, בחרתם חומר, את אופי הדלת וצבע. נשאר דבר אחד: איזה משטח לבחור למטבח?

למשטחי העבודה מוצעים היום חומרים מסוגים שונים, סינתטיים וטבעיים. בין החומרים הסינתטיים נמצא את משטחי הפורצלן, אבן קיסר, קוריאן, נירוסטה ובחומרים הטבעיים משטחים כמו גרניט, שיש, אבן ועץ.

השיקולים בבחירת המשטח המתאים למטבח יהיו שיקולים אסתטיים ופונקציונליים מבלי לוותר על אף אחד מהם. רצוי שמשטח העבודה במטבח יהיה פרקטי וקל לניקוי ולתחזוקה. שיקול נוסף הוא המחיר וישנם הבדלים בין הסוגים והאפשרויות השונות. מטבח מודרני אוהב חומרים מתקדמים טכנולוגית עם עיבודים חדשניים.

בחירה נלווית נוספת לבחירת משטחי העבודה במטבח המודרני היא חיפויי הקיר. הם לא חייבים להיות מאותו החומר והצורה, אך כדאי שהחשיבה עליהם תיעשה יחדיו. חיפוי הקיר יכול להמשיך את משטח העבודה ולטפס על הקירות בשלמות אחת והוא יכול להיות מכל חומר אחר, שיתאים ויוכיח עמידות ראויה במטבח.

נעמוד על תכונותיו של כל חומר:

משטח פורצלן

משטח פורצלן או בשמו השגור "גרניט פורצלן" הוא תערובת של מינרלים וזכוכית עם דבקים מיוחדים, אשר נדחסו יחדיו בחום גבוה מאד בטכנולוגיה מתקדמת. התוצאה היא משטח הומוגני, חזק מאד שצפיפות החומר בו גבוהה. הוא עמיד בטמפרטורות גבוהות, אינו סופג ואינו רגיש לשריטות.

משטחי הפורצלן למטבח מגיעים בפלטות גדולות יחסית ובעובי דק למדי של כ-12-13 מ"מ. אפשר גם לקבל אותם עם קנטים בעובי גדול יותר. המשטחים מגוונים בשלל דוגמאות וצבעים. ניתן לבצע כיורים מתאימים מאותו החומר.

קוריאן

קוריאן (Corian) הוא חומר פולימרי סינתטי, שפותח על ידי חברת דופונט האמריקאית. במקור הוא יוצר עבור מעבדות ובתי חולים כחומר אטום לחלוטין. אטימות זו מקנה לו יתרון במטבחים כשרים וכמשטח אנטי בקטריאלי. הקוריאן נוח לעיבוד וגמיש בעיצוב, לא רואים בו חיבורים והוא קיים ביותר מ-100 גוונים שונים. ניתן לפסל בו מעמד לסירים, חריצים לסבון ולזרימת המים. עם זאת הוא איננו עמיד לטמפרטורות גבוהות. יש להשתמש תמיד במשטח ביניים לסירים חמים והוא רגיש לשריטות. מנגד אפשר לבצע תיקונים מקומיים בקלות יחסית על ידי שיוף החומר.

אבן קיסר

משטחי אבן קיסר הם משטחים פופולריים העשויים בעיקר מקוורץ טבעי בתרכובת חומרים ייחודית שפותחה בארץ, בקיבוץ שדות ים. אבן קיסר ביקשה לתת תשובה למשטח פרקטי למטבח בעל מראה הומוגני. משטחי האבן קיסר עמידים יחסית לחום, לשחיקה, לשריטות ולכתמים.

הם אטומים לנוזלים, אינם זקוקים לליטוש וקלים לתחזוקה וניקוי בעזרת כל חומר ניקוי ביתי, מים וסבון.

נירוסטה

הנירוסטה נכנסה למטבחים הבייתים מהמטבחים המתועשים. מטבח מודרני אוהב חומרים בעיבודים טכנולוגיים מתקדמים וכזו הנירוסטה. היא סוג של פלדת אל חלד שיש בה כרום וניקל שמוסיפים לחוזקה. מוצרי חשמל, כיורים, כיריים ואביזרים שונים למטבח עשויים ממנה. למשטח נירוסטה במטבח יש מראה מודרני מתועש שחשוב מאד בעיצובים מסוימים. היא עמידה מאד, סטרילית ואינה זקוקה לתחזוקה. אפשר לשתול במשטח הנירוסטה כיור, כיריים, פח אשפה ואביזרים נוספים ללא חיבורים נראים.

גרניט

הגרניט היא אחת האבנים החזקות בטבע. יש לה מראה מרהיב והיא מופיעה בתצורות וגוונים רבים. מכיוון שזו אבן טבעית אין אבן אחת ששווה במראה שלה לחברתה. כל פלטה היא עולם ומלואו וזה מקור יופייה.

משטח עבודה מגרניט יהיה עמיד בטמפרטורות גבוהות ובשריטות והוא קל מאד לתחזוקה וניקוי.

שיש

השיש הוא מחצב טבעי, בדומה לגרניט, אך רגיש יותר ממנו בשל היותו מורכב מאבן גיר. אין זה אומר שאיננו מתאים למטבח. הוא רק דורש לזכור שיש לשים את הסלק על צלוחית ולנגב את שאריות טיפות הלימון והיין ממנו.

עץ (בוצ'ר למטבח)

משטח עץ מוסיף חמימות ואותנטיות מרשימה למטבח. הבוצ'ר עשוי מחתיכות עץ גושני שחוברו יחדיו. המראה הסופי שלו והגוון יקבעו בהתאם לסוג העץ ממנו יהיה עשוי הבוצ"ר. משטח העץ יכול להיות מסוגים שונים של עצים כמו עץ אלון, עץ אגוז, מהגוני, מייפל, בוק ועוד.
בעץ מבוצעות שכבות הגנה, הוא מגלה עמידות למים ולחום ואפשר לבצע בו תיקוני שיוף מקומיים במידת הצורך, אולם הוא עלול לקבל שריטות ואיננו סטרילי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *