בתכנון מטבח חדש ישנם עוד כמה שיקולים חשובים ועקרוניים שיש להתייחס אליהם. אחד מהם הוא התאמת התאורה. ככלל חשוב כמובן לתכנן מטבחים ליד פתחי אור ואוורור טבעיים. התאמה של תאורה תמיד תתייחס לאור הטבעי בחלל ותיערך לצרכים נוספים ולהשתנות כמות האור לאורך היום.

סוגי התאורה במטבחים

תכנון תאורה במטבחים צריך להתחשב בכמה צרכים. יש מקרים בהם גוף תאורה אחד יוכל לשרת כמה מטרות ולפעמים יידרשו המתכננים להפריד בין התכנון הפונקציונלי לתכנון העיצובי. מומלץ להתייחס בתכנון המטבח לסוגי התאורה הבאים:

  • תאורה כללית בחלל.
  • תאורת עבודה ממוקדת.
  • הארה נפרדת של אזור מסוים.
  • תאורה פנימית בתוך הארונות.
  • תאורת אווירה.
  • תאורה עיצובית.

תאורה כללית

תפקידה של התאורה הכללית במטבח היא לפזר מספיק אור בחלל כולו. יש שיעדיפו אור חזק ויש שיעדיפו אור אינטימי יותר. סוג גוף התאורה, מידתו, צורתו וכמותו ייבחרו בהתאם. גוף התאורה יכול להיות צמוד תקרה, תלוי או מפוזר בהתאם לאופי החלל ורצונות המשתמשים. גופי תאורה אלו ייבחרו כחלק מהעיצוב הכולל של החלל ולא יהיו קשורים, בדרך כלל, ישירות לארונות המטבח.

תאורת עבודה ממוקדת

תאורה ממוקדת יכולה להגיע מנקודות מוצא שונות. תפקידה העיקרי הוא להאיר את משטחי העבודה, בהם מתבצעות מלאכות הבישול והעשייה במטבח. הדרך הטובה ביותר היא בתכנון מטבחים בהם ישנם ארונות עליונים. האפשרות של תאורת לד שקועה בתחתית הארונות היא אפשרות אסתטית, מדויקת ויעילה מאד. פסי הלד השקועים מכוונים ישירות למשטחי העבודה, אינם מסנוורים ומספקים את כמות האור הנכונה לעבודה. פסי הלד יכולים להיות גם בתחתית מדפים פתוחים או כחלק מקולטי אדים תלויים. במקרה האחרון זו תהיה תאורה מאד נקודתית לכיריים בלבד.

בתכנון מטבחים ללא ארונות עליונים יש לדאוג להתקנת גופי תאורה שיפזרו מספיק אור על אזורי הפעילות העיקריים, כמו: הכיור וסביבתו, הכיריים, משטחי העבודה ומקומות ישיבה אם ישנם. כך גם מעל האי במטבח. אם בוחרים בגופי תאורה מתכוונים ניתן יהיה לדייק יותר בפיזור האור.

הארת אזור מסוים

כאשר נבקש להאיר אזור מסוים כחלק מתכנון המטבח על מנת שימשוך תשומת לב, כמו ארון תצוגה מיוחד, חיפוי קיר מעניין או מוקד עניין אחר – מומלץ לבחור בתאורה נסתרת שתפנה את כל תשומת הלב לדבר עצמו.

תאורה אווירה

תאורה אוויה אפשר לתכנן במטבחים בצורות שונות. עקרונית כל מדף פתוח יכול לקבל תאורת לד שקועה, אפשר להוסיף תאורה נסתרת מתחת לקו משטחי העבודה ואפשר למקם פסי הארה לאורך המסד (צוקל). אלו יהיו מופעי תאורה עדינים ונעימים, שיוסיפו אווירה קסומה לחשיכת הליל במטבח.

התאמת התאורה ב"מטבח חכם"

את גופי התאורה במטבח אפשר כמובן להוסיף למערכות הבית החכם. במקרה כזה אפשר יהיה לתכנן תרחישים שונים והעדפות אישיות. השליטה יכולה גם להתבצע באמצעות חיישני תנועה ואפשר גם לשלוט עליה באמצעות שלט, לבחור את סוג האור, הגוון שלו ועוצמתו.

חשוב לחשוב על התאמת גופי התאורה בשלב מקודם של תכנון המטבח. כל גופי התאורה דורשים הכנות מוקדמות ונקודות הזנה בהתאם לדרישות. יש לסנכרן את כוונות העיצוב עם הצרכים הפונקציונליים ויעילות העבודה במטבח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *