האי למטבח נחשב לאחת ממהפכות העיצוב העיקריות בתכנון המטבח המודרני. האי אפשר את מימוש מלוא הפוטנציאל של תפיסת ה-open space, שחיברה את המטבח לחלל האירוח ושיחררה אותו מהגטו הפונקציונלי בו היה שבוי.
במטבחים סגורים לא היה מקום לאי וגם לא היה בו צורך. הקירות שתחמו את המטבח סיפקו נקודות עיגון לארונות מטבח ו/או למדפים לאחסון ותצוגה. אבל מרגע שהקירות התוחמים הוסרו והחלל נפתח לסלון ולמרחב הבית התעוררו שאלות חדשות.
ראשית צומצמו שטחי האחסון. בנוסף, וכאן אנחנו מדברים על בעיה יותר קונספטואלית, גם בחלל פתוח נעים יותר כאשר יש קו גבול דמיוני בין חללי הבית. לשתי סוגיות התכנון הללו במטבח האי נותן מענה מלא.

אי למטבח

אי למטבח

מחלל אחסון לחלל עבודה ומחלל עבודה לאפשרויות אינסופיות

מכאן האבולוציה של האי למטבח החלה להתפתח בקצב מואץ. מה שהתחיל כפתרון אחסון קצת מגושם – סוג של שידת מגירות מאסיבית, הפך מהר מאוד גם למשטח עבודה חשוב נוסף, לפעמים למשטח העיקרי במטבח. עד מהרה החלו לצוץ איים שגם מחוברים למערכות אינסטלציה וחשמל, שיכולים להוות פינת עבודה אוטונומית לחלוטין, שיש בה כל פונקציה שנזדקק לה במטבח. מכיור עם ברז, כיריים, תנור ואביזרים חשמליים אחרים למטבח ועד פינת ישיבה, אירוח, הכנת שיעורים וכל פונקציה שיכולה לשרת אתכם במטבח החלומות שלכם.
עד עכשיו סקרנו רק את האבולוציה הפרקטית, אבל כאמור מדובר במהפכה עיצובית לכל דבר. כבר נגענו בעובדה שאי במטבח יכול להיות דרך מצוינת להגדיר גבולות בלתי נראים בחלל האירוח, שכולל היום את הסלון, פינת האוכל והמטבח. למרות העדר הקירות, הצורך באזורי חיץ בין האזורים השונים נוצר באופן טבעי. האי, מעצם הנוכחות הפיזית המרשימה שלו מייצר אזור בעל אופי משולב ומעוצב יותר.

אל תתפשרו על האי שלכם

אחרי שהבנו את תרומתו של האי למטבח במארג הכללי בואו נעבור לפרטים הקטנים. אחרי הכול, גם כרהיט יש לאי במטבח ערכים עיצוביים אסתטיים. כדאי כמובן, להגדיר במדויק את סוג האי הדרוש. האם הוא בעיקרו מיועד לאחסון? או שהוא גם תחנת עבודה משמעותית? בין אם האי מיועד לאחסון וישיבה בלבד או אם הינו מורכב וכולל מערכות אינסטלציה וחשמל לא מומלץ להתפשר על איכותו. המטבח אמור לשרת אותנו לאורך שנים רבות והאי הוא מרכז בולט במטבח.

אי למטבח מתוצרת גרמניה

המסקנה המתבקשת היא שאם אתם מעוניינים במטבח עם אי עבודה כדאי לפנות לטובים ביותר. כשמדובר במטבחים מורכבים, היצרנים הטובים ביותר יושבים בגרמניה. לחלקם, כמו למשל, חברת Schuller הוותיקה, יש גם נציגות ישראלית אמינה ומקצועית. בישראל, מחזיקה שולר אולם תצוגה מרשים בהרצליה פיתוח, ממנו היא משווקת את הליין היוקרתי של המטבחים שלה – המותג next125. הדגמים של מטבחי next125 מצטיינים בארונות מטבח מעוצבים ואיכותיים במראה מודרני. לצד שפע הפתרונות לארונות המטבח יש למותג פתרונות ייחודיים לאי במטבח, עליהם זכה בפרסים יוקרתיים. למידע נוסף: